Dragi vjernici u domovini i inozemstvu!
Vjerujemo da ste od svojih svećenika i putem medija već dosta obaviješteni o važnosti i smislu projekta Crkve hrvatskih mučenika na Udbini. Zato ćemo vas ovaj put samo podsjetiti na glavne etape u razvoju toga projekta.
Hrvatska biskupska konferencija prihvatila je 3. travnja 2003. godine pokroviteljstvo nad izgradnjom Crkve hrvatskih mučenika na Udbini.
U Gospiću je 15. travnja 2003. godine konstituiran Glavni odbor za izgradnju Crkve. U Odbor su ušli: predsjednik Hrvatske biskupske konferencije, predsjednik Hrvatskog sabora, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, predsjednik Matice hrvatske, predsjednik Hrvatskog instituta za povijest, riječki metropolit, ravnatelj hrvatske inozemne pastve, ličko-senjski župan, gospićko-senjski biskup, ličko-senjski dožupan. Supredsjedatelji su predsjednik HBK i predsjednik Hrvatskog sabora, a ličko-senjski dožupan je tajnik.
Time su projekt praktički prihvatile najvažnije hrvatske crkvene i državne ustanove.
Papa Ivan Pavao II. za vrijeme svoga trećeg pohoda Hrvatskoj 8. lipnja 2003. godine blagoslovio je u Rijeci temeljni kamen koji je izvađen iz – do nedavno – zatrpanih temelja krbavske katedrale.
Svetom misom na Krbavskom polju 9. rujna 2003. komemorirana je 510. obljetnica tragedije hrvatskog naroda na tom Polju (1493.) i pokrenuta akcija za izgradnju crkve u čast svih mučenika na hrvatskim prostorima. Misu je uz ostale hrvatske biskupe predvodio predsjednik Hrvatske biskupske konferencije i supredsjedatelj Glavnog odbora za izgradnju, kardinal Josip Bozanić.
Ocjenjivački sud 22. studenoga 2004. godine jednoglasnom je odlukom prihvatio prijedlog arhitektonsko – urbanističkog rješenja Crkve hrvatskih mučenika na Udbini, autora zadarskog arhitekta Nikole Bašića.
„Gospićki razgovori” započeli su 9. lipnja 2005. godine. Na te razgovore pozivani su na jednodnevno razmatranje projekta Crkve hrvatskih mučenika istaknuti pojedinci iz raznih struka. Do sada su na razgovorima bili „vizionari”, teolozi, slikari i kipari, a u planu su i ostale struke koje mogu pridonijeti obogaćenju vjerskog i umjetničkog vida projekta: književnici, filozofi, pedagozi.
Za vrijeme mise 9. rujna 2005. koju je predvodio predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zajedno s ostalim hrvatskim biskupima i brojnim svećenstvom, uz nazočnost oko 10.000 vjernika, položen je temeljni kamen za Crkvu.
Radovi na izgradnji Crkve započeli su 17. srpnja 2006. Prethodno su obavljena arheološka istraživanja. Hodočasnici 9. rujna ove godine imat će priliku vidjeti koliko su radovi već uznapredovali.
Ministarstvo znanosti preporučilo je da se 9. rujna u okviru nastave predoči učenicima važnost Krbavske bitke i vrijednost izlaganja vlastitog života za dobro drugih.
Mi biskupi preporučujemo svim svećenicima i voditeljima hrvatskih katoličkih misija u inozemstvu da i ove godine u nedjelju koja prethodi 9. rujnu, tj. 3. rujna, u propovijedima govore o našim mučenicima, najvećem blagu naše prošlosti, i da se te nedjelje milostinja i darovi skupljaju za izgradnju Crkve hrvatskih mučenika na Udbini.
Neka se vjernike i prije potakne i na hodočašće, pojedinačno i organizirano. Misa će početi kao i obično u 11 sati, a prethodit će joj – za ranije hodočasnike – križni put od Krbavskog polja do gradilišta Crkve (početak u 9,30).
Biskupi Hrvatske biskupske konferencije
U Zagrebu, 1. lipnja 2006. godine